Özellikli Hizmetler

Manevi Destek Birimi

 

ISPARTA ŞEHİR HASTANESİ MANEVİ DESTEK BİRİMİ

Maneviyat olgusu, bütün insanların sahip oldukları içten ve özgün bir kapasite olarak hayatın her alanında cesaret ve güven veren bir enerjidir. Kişinin maneviyatının yüksek olması, yapabilme ve başarabilme gücünün de yüksek olmasını sağlar.

Manevi Danışmanlık/ Destek; dini referanslardan hareketle insanların acılı, sıkıntılı ve korkulu hallerinde, yalnızlık ve ümitsizlik duygularına kapıldıklarında, hastalık, ameliyat, sakatlık, yaşlılık gibi ani değişmelerle gelen kriz durumlarında, onların yanında olmak; onlara din ve inanç açısından destek olabilmek ve hayatlarına yeni bir anlam verebilmede eşlik edebilmektir. Manevi destek birimi dinleme, anlama ve anlamlandırma metoduyla insanların hayatlarına dokunmayı amaç edinmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından da evrensel bir hak olarak kabul edilen Manevi Destek Hizmeti; Türkiye’de 07/01/2015 Tarihinde Sağlık Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı arasında yapılan protokol kapsamında faaliyete başlamıştır. Bu protokole göre birimimiz; talep eden hastalara, hasta yakınlarına ve hastane personeline, içinde bulundukları şartlar göz önünde bulundurularak hastaların iyileşmelerine katkıda bulunmak amacıyla moral, motivasyon ve Manevi Destek sağlamayı, Dini-Manevi konularda destek olmayı amaç edinmektdir.

Manevi destek görevlimiz sağlık çalışanları ile işbirliği içerisinde, gerek servislerdeki hasta ziyaretleri ile gerekse, hasta, hasta yakınları ve hastane personeli tarafından talep dahilinde manevi destek odamızdaki kişisel görüşmelerle manevi destek hizmeti sunmaktadır.

Manevi Destek birimimiz, Diyanet İşleri Başkanlığı İle Sağlık Bakanlığı arasında “Hastanelerde Manevi Destek Sunmaya Yönelik İşbirliği Protokolü” kapsamında hastanemizde kurulmuş  ve  Pazartesi- Salı- Çarşamba- Perşembe günleri olmak üzere haftanın dört günü zemin kat mavi alanda hizmet vermektedir.


PERSONEL LİSTESİ

Feyza KAHVECİOĞLU KARACA12 Nisan 2022