Isparta Şehir Hastanesinde Suda Doğum Ünitesinde İlk bebek başarıyla dünyaya getirildi...
26 Şubat 2018


  • suda doğum.jpg
  • suda doğum1.jpg

ISPARTA Şehir Hastanesi Suda Doğum Ünitesi'nde ilk bebek başarıyla dünyaya getirildi.

Sağlık Bakanlığı'nın sezaryen doğumları en aza indirmek amacıyla teşvik ettiği suda doğum yöntemi konusunda pilot il seçilen Isparta'daki Şehir Hastanesi'nde uygulama başladı. Hastanede bu yöntemle ilk doğum 21 yaşındaki Bahar Adat'a yaptırıldı. Sağlıklı şekilde dünyaya gelen erkek bebeğe 'Mahir' adı verildi.

Kadın doğum uzmanı Op. Dr. Ahu Korkut, son derece kolay şekilde suda doğum yöntemiyle ilk bebeği dünyaya getirdiklerini belirterek, "Hastanemizde ilk suda doğumu başarılı şekilde gerçekleştirdik. İkinci bebeğine hamile olan hastamız sancılarının artması üzerine bize başvurdu. Önceden planlandığı gibi hemen hastamızı küvetimize alarak gerekli tıbbi müdahaleleri yaptık ve hastamız suya girdikten sonra sancıları azaldı ve doğum süreci başladı. Doğum için hazır olan hastamızı hemen doğum masasına alarak çok rahat şekilde bebeğin doğumunu gerçekleştirdik" dedi.

Suda doğum yönteminin hem anne hem de bebeğin ruhsal yapısını olumlu yönde etkilediğini vurgulayan Ahu Korkut, "Bebeğimiz annenin daha az sancıyla doğum yapması sonucu psikolojik anlamda rahattı. Bu da çok kısa bir zaman sonra anne sütüyle beslenmesini sağladı. Çocuk uzmanımız gerekli muayenesini yaptı ve gayet sağlıklı olduğunu söyledi" diye konuştu.

Başhekim Yardımcısı Dr. Ramazan Arkın Çerikhan, Suda Doğum Ünitesi'nin şu anda ülke genelinde 4 şehir hastanesinde bulunduğunu, dün itibariyle hastanede bu yöntemle ilk bebeğin dünyaya geldiğini aktardı.

2 yıl önce normal doğumla bir kız bebek dünyaya getiren Bahar Adat da ilk çocuğunu dünyaya getirdiği zaman yaşadığı hiçbir sıkıntıyı bu doğumunda yaşamadığını ve az bir sancıyla doğumu gerçekleştirdiğini anlattı. Adat, "Kimse sezaryen olmasın. Herkese suda doğum yapmayı öneriyorum. Suyun içerisine girer girmez sancılarım bir anda azaldı. Rahatça hareket edebildim, sıvı ve gıdalarımı alabildim" dedi.