Özellikli Hizmetler

GETAT(Geleneksel Tamamlayıcı Tıp) Polikliniği


GETAT(Geleneksel Tamamlayıcı Tıp) POLİKLİNİĞİ


Çalışan Bilgisi
                       
Uzm.Dr.Gökçen AY USLUSOY
Fizik Tedavi Uzmanı

Hemşire Lütfiye ÖNGÜLBİLGİLENDİRME

Hastanemiz, Sağlık Bakanlığı tarafından verilen Akupunktur, Kupa Terapisi-Hacamat Ozon Hizmetlerinin verileceği GETAT Merkezi yetkisini alarak, bu alanda hizmete devam etmektedir.

 Dünya Sağlık Örgütü'ne göre “geleneksel Tıp”, fiziksel ve ruhsal hastalıklardan korunma, bunlara tanı koyma ,iyileştirme veya tedavi etmenin yanında sağlığın iyi sürdürülmesinde de kullanılan farklı kültürlere Özgür teori ,inanç ve tecrübelere dayalı bilgi - beceri ve uygulamaların bütünüdür.


“Tamamlayıcı Tıp “ise .ilave yarar sağladığına inanılan sağlık uygulamalarının konvansiyonel tıp ile birlikte kullanılması sonucu kazandığı anlamdır.


2014 yılında Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün bünyesinde Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Daire Başkanlığı kurulmuş ,yönetmeliği hazırlanmıştır. Ülkemizde bu tedaviler özel eğitim programlarını tamamlayan ve sertifika olarak yetki sahibi olan hekim ve diş hekimleri tarafından yapılabilmektedir. Ülkemizde başka kişiler tarafından yapılması yasa gereği yasaktır ve suç teşkil etmektedir.


Geleneksel tıp uygulamaları hastaların genel enerji ,otonom ve hormonal sistemleri arasında dengenin sağlanması, bağışıklık sisteminin güçlenmesi için modern tıbbın yanında tamamlayıcı olarak uygulanan ve bilimsel dayanakları olan yöntemlerdir. Özellikle kronik hastalıkların tedavisi ve korunması ile ilgili kişinin sağlığının korunmasında önemli bir yere sahiptir.


Hastanemizde GETAT hizmetlerin steril şartlar altında güvenli yapılabilmesi için GETAT ünitesi açılmıştır. Ünitemizde AKAPUNTUR,OZON ,MEZOTERAPİ VE KUPA TERAPİ için uygulama izinleri alınmış olup, bu alanlarda poliklinik hizmeti vermekteyiz. Amacımız modern ile geleneksel ve tamamlayıcı tıbbın birlikte uyum içinde kullanarak halkımızın sağlığına katkıda bulunmaktır.


Hastanemiz GETAT ünitesine başvuran hastalar sorumlu hekim tarafından değerlendirilerek gerekli tüm tetkikleri yapılır. Değerlendirme sonrası kişiye uygun geleneksel ve tamamlayıcı Tıp uygulaması seçilerek tedavi uygulanır . Merkezimizin GETAT odaları bakanlığımızın belirlediği kriterlere uygun hijyenik ve modern Olarak düzenlenmiştir.
akapunktur1.jpg    
akapunktur2.jpg


BİRÇOK YERDE İŞİN EHLİ OLMAYAN, ESKİ YÖNTEMLERLE YAPILIYOR

Polikliniklerimizde akupuntur ve hacamat uygulaması yapılmaktadır.  “Akupunktur ve kupa terapisi 5 bin yıllık geçmişi olan ve halkımız tarafından bilinen fakat birçok yerde işin ehli olmayan, eski yöntemlerle yapılan bir uygulamadır. Halkımızın bunu yaptırılabilecek işin ehli hekimlere ulaşmada sıkıntı var. Bu noktada Isparta Şehir Hastanesi’nde polikliniğimizi açtık. Akupunktur ve Kupa Terapisi-Hacamat hizmeti veriyoruz. Fitoterapi dediğimiz bitkisel ilaçla tedavi, sülükle tedavi, hipnoz, ozon terapi de yapmayı planlıyoruz” 

TAMAMLAYICI VE BÜTÜNLEYİCİ OLARAK GÖRMEK GEREKİR

Akupunkturun batı tıbbına bir alternatif olarak değil destekleyici ve tamamlayıcı olarak görülmesi gerekmektedir. “Batı tıbbı dediğimiz günümüz tedavi planlamasında ilaçlar büyük etken rol oynuyor. İlaçların gerektiği zaman kullanılması gerekiyor. Faydaları olduğu gibi yan etkileri de olmaktadır. Fakat akupunktur daha bütünsel ve daha sağlıkçı bir yaklaşımla, herhangi bir yan etkisi olmadan batı tıbbına destek amaçlı planlanmıştır. Tamamlayıcı ve bütünleyici olarak görmek gerekir. Isparta Şehir Hastanesi’nde bunu uygulamaya çalışıyoruz.

    BİRÇOK HASTALIĞA FAYDALI BİR UYGULAMA

Vatandaşlarımızın gelip, böyle bir rahatsızlığım var bana fayda sağlar mı diye sormalarını istiyoruz. Uygulamanın tüm kas eklem ağrıları, gerilim tipi baş ağrıları, obezite, kilo verme ve sigara bırakmada çok faydaları var. Ayrıca şeker, tansiyon ve diğer metabolik hastalıklarda ilacı bıraktırma, hastalık tedavi etme gibi bir iddiamız yok ama hastalığın daha düzenli gitmesini sağlıyoruz. Şeker hastası ise şeker ilacının daha etkin çalışır, şekerin daha düzgün olmasını sağlatabiliyoruz. Birçok cilt hastalığında da faydası var. Vatandaşlarımızdan hangi hastalıklarda fayda görebileceklerini sormalarını istiyoruz.

EHLİ KİŞİLER TARAFINDAN UYGULANMAZSA HASTALIKLAR BULAŞABİLİR

Kupa terapisi(hacamat) işlemi cilt bütünlüğünü bozan, kanatan bir işlemdir. Cilt bizi enfeksiyon ve dış etkenlerden koruyan bir bütündür. Bu bütünlüğü bozduğumuzda vücut enfeksiyon ve dışarıdan gelebilecek olan bakteri yüküne açık hale geliyor. Dolayısıyla antisepsinin çok iyi yapılması lazım. İşlem bittikten sonra yara bakımının çok iyi ve ehli kişiler tarafından yapılması gerekir. Hastane ortamında il sağlıklı müdürlüğü tarafından denetlenen, bakanlıkça yetkilendirilmiş hekim ve klinikler tarafından yapılması uygun olacaktır.”

akapunktur4.jpg    TAMAMLAYICI TIP SGK ÖDEMESİ KAPSAMINDA DEĞİL

Tamamlayıcı tıp uygulamalarının SGK ödeme kapsamında olmadığını belirterek, hastaların seans bazında ücretlendirildiğini ve ücretlerin hastane tarafından tahsil edilmektedir.

USLUSOY: YETERSİZ KALAN HASTALIKLARDA TAMAMLAYICI TIP DEVREYE GİRMEKTEDİR.

Fizik Tedavi Doktoru Gökçen AY USLUSOY da alternatif tıbbın birçok hastalıkta başarıyla uygulandığını dile getirerek, “Fizik tedavi kas iskelet sisteminin her türlü hastalığına bakan bir uzmanlık alanı. Fizik tedaviye giren hastalıklarımız kronik hastalıklardır. Hastalar uzun yıllar şikayetlerini yaşarlar ve günlük yaşamları olumsuz şekilde etkilenir. Biz medikal, modern tıpla hastalarımıza iyi hizmet veriyoruz ama bazı durumlarda bunlar yetersiz kalıyor. Yetersiz kalan hastalıklarda tamamlayıcı tıp devreye girmektedir. Tamamlayıcı tıpla birçok başarılı sonuçlar elde etmekteyiz. Kas iskelet sisteminde ağrısı hissedilen bir hastalığımız vardı, bu hastalıkta çok başarılı sonuçlar elde edildi. Genel felç tablolarını etkileyen, her türlü dejenere eklem hastalıklarında, osteoporozlarda tamamlayıcı tıp alanında başarılar elde etmekteyiz” şeklinde konuştu.
GETAT Polikliniğimiz haftaiçi her gün 08:00-16:00 saatleri arasında hizmet verecektir. Muayene olmak isteyenlerin D Blok Z1 kat Kadın Doğum Servisi girişinde bulunan GETAT Polikliniğini ziyaret etmeleri yeterli olacaktır.

"Tüm Halkımıza Sağlıklı günler dileriz."

11 Temmuz 2023