Mart ayının Kolorektal Kanser farkındalık ayı olması ve 1-7 Nisanın da Ulusal Kanser haftası olması dolayısıyla Cerrahi Onkoloji Uzmanı Op.Dr. Akay Edizsoy ile bir söyleşi yaptık.
01 Nisan 2021

       
              Mart ayının Kolorektal Kanser farkındalık ayı olması ve 1-7 Nisanın da Ulusal Kanser haftası olması dolayısıyla Cerrahi Onkoloji Uzmanı Op.Dr. Akay Edizsoy ile bir söyleşi yaptık. 
Kolorektal Kanser farkındalığı simgesi olan mavi renk giyinmeyi tercih eden Dr. Edizsoy;
kanser hastalığının teşhisi için belirtilerin oluşmasını beklememek gerektiğini vurguladı. Dünya üzerinde her 5 kişiden 1 inin hayatı boyunca kanser hastalığı ile karşılaşma ihtimali olduğunu belirterek Türkiye'de 2020 yılında 233 bin yeni kanser hastasına teşhis konulduğunu söyledi. Ne yazık ki geçen yıl 126 bin vatandaşımızı kanser hastalığı nedeniyle kaybettik. En büyük sorunun zamanında gerekli  kontrolleri yaptırmaktan kaçınmak olduğunu, örneğin 40 yaşındaki her bireyin Endoskopi ve her kadının Mamografi çektirmesi gerektiğini, 50 yaşında yapılan bir  kolonoskopinin ise hayat kurtarıcı olabileceğinin altını çizdi. Cerrahi Onkoloji sadece kanser hastalarına bakmaz, bir kişide kanser ihtimali olup olmadığını ve taramaların ne sıklıkla yapılması gerektiğini de saptar. Bu yüzden hasta olmayı beklemeyin ve zamanında tetkiklerinizi yaptırın. Son olarak Dr Edizsoy;  Dünya üzerinde tüm çevreler sağlıklı yaşamı uzatmaya calışmakta hatta yeryüzü dışında HAYAT aramaktadır. Onkoloji üzerindeki çalışmalarımız HAYAT'a hizmet edecektir. Öte yandan biz kabul ederiz ki her insan fanidir ancak gelecek nesillere bırakacak olduğumuz çalışmalar, kişi bazında, kurum bazında ve en önemlisi ülke bazında ölümsüzlüğü sağlayacak ve topyekün tam bağımsız gelecek hedeflerimize sağlıklı yaşamın oluşturulması için bilimsel yönden katkı sağlayacaktır.