Hastanemiz HIMSS EMRAM modelinin en üst seviyesi olan HIMSS EMRAM Seviye 7 belgesini almaya hak kazanmıştır. ​
10 Kasım 2021

1961 yılında kurulan Amerika, Avrupa ve Asya'da yapılanmaları bulunan, kâr amacı gütmeyen bir organizasyon olan HIMSS (Healthcare Informaion and Management Systems Society), dijital hastane değerlendirme çalışmaları kapsamında, Türkiye temsilcileri ve yurt dışı değerlendiricilerinin katılımlarıyla gerçekleşen değerlendirmeler sonucunda, hastanemiz HIMSS EMRAM modelinin en üst seviyesi olan Seviye 7 (tam dijital hastane) belgesini almaya hak kazanmıştır.

Dijital hastane, topladığı verilere eklediği katma değerler ile analitik süreçleri en iyi biçimde yönetmeyi amaç edinmiş hastanedir. Hastane bilgi yönetim sistemi, dijital tıbbi kayıtlar, PACS, dijital tıbbi arşiv, barkodlama, RFID teknolojileri, ilaç ve malzeme takibi, mobil ve tablet bilgisayarlar, tıbbi teknolojiler, bina, enerji, aydınlatma teknolojileri ve bilgi sistemleri, haberleşme sistemleri, veri, ses, görüntü ve multimedya teknolojileri, tele-tıp, tele-eğitim, yönetim hizmetleri, danışmanlık, yönlendirme, bahçe, otopark ve her çeşit entegre hizmetler ile yönetim unsurlarının yer aldığı tam entegre hastane olarak ifade edilmektedir.

HIMSS Seviye 7 belgesini almaya hak kazanan hastanemiz, en üst seviyede teknoloji kullanarak dijital ortamda, tekrarlayan kontrol mekanizmaları ile hasta güvenliğini en önde tutarak sağlık bakım kalitesinde iyileştirme vizyonu ile çalışmaktadır. Örneğin ilacın hastanemiz Eczanesi'ne girişi ile başlayan kontrol mekanizmaları, ilaç isteminde bulunan hekimin kontrolü, istemde bulunulan ilacın kişiye özel birim dozda barkodlanarak eczaneden kliniğe çıkışı, tedaviyi uygulayan hemşirenin kimliğiyle tedaviyi doğrulaması, hasta bileklik barkodunun ve uygulanacak ilaç barkodlarının okutulmasını kapsayan her basamakta mevcuttur ve dijital ortamda gerçekleştirilmektedir.
Tüm bu kontrol basamaklarında tedavilerin diğer ilaçlarla, besinlerle ve hastanın özellikleriyle (örneğin hastanın alerjileriyle) olan etkileşimleri için sistem tedavi istemini yapan, tedaviyi onaylayan ve uygulayan tüm kullanıcıları uyarır. 5 doğru kuralı olarak da ifade ettiğimiz bu süreçte tekrarlanan kontroller ile hatasız bir şekilde tedavi uygulamaları gerçekleştirilmektedir.
IMG_8126.JPG