T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI ISPARTA ŞEHİR HASTANESİ

GETAT(Geleneksel Tamamlayıcı Tıp) Polikliniği Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2021

GETAT(Geleneksel Tamamlayıcı Tıp) PolikliniğiGETAT(Geleneksel Tamamlayıcı Tıp) POLİKLİNİĞİDoktor Bilgisi

Başhekim Yardımcısı (Sorumlu)         Dr.M.Serhat  KÜÇÜKÇOŞKUN

Başhekim Yardımcısı                         Dr.Orçun DEMİRSÖKEN

Fizik Tedavi Uzmanı                           Uzm.Dr.Gökçen AY USLUSOYBİLGİLENDİRME


Hastanemiz, Sağlık Bakanlığı tarafından verilen Akupunktur, Kupa Terapisi-Hacamat Hizmetlerinin verileceği GETAT Merkezi yetkisini alarak, bu alanda hizmete başladı. 
Hastanemiz , Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları(GETAT) kapsamında akupunktur, kupa terapisi-hacamat hizmetlerinin verilebilmesi amacıyla GETAT Polikliniği için Sağlık Bakanlığı’na başvurmuştu. Tüm gerekli işlemleri tamamlayan hastanemize GETAT Polikliniği açılması için Sağlık Bakanlığı tarafından yetki verildi.  
GETAT polikliniğimiz hakkında bilgi veren Başhekim Yardımcısı Dr.M.Serhat  KÜÇÜKÇOŞKUN Sağlık Bakanlığı’nın bu konuda hekimlere eğitim ve sertifika verdiğini belirterek, “Vatandaşlarımızın akupunktur ve hacamat konusunda işin ehli ve bakanlığın yetkilendirdiği doktorları tercih etmelerini öneriyoruz. Hastanemiz artık bu hizmeti veriyor” dedi.
 BAKANLIĞIMIZ HASTANEMİZE YETKİYİ VERDİ.
GETAT Polikliniği hakkında bilgi veren Başhekim Yardımcısı Dr.M.Serhat  KÜÇÜKÇOŞKUN, bakanlığın geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarını işin ehli hekimler tarafından yapılmasını istediğini ifade ederek, Hastanemizde tamamen steril ve hijyenik ortamda işin ehli hekimlerimiz tarafından Akupuntur ve Kupa terapisi - Hacamat  tedavileri uygulanmakta olup, Önümüzdeki günlerde diğer tamamlayıcı tıp uygulamalarınıda hastanemize kazandırmayı planlıyoruz.


akapunktur1.jpg    
akapunktur2.jpg


BİRÇOK YERDE İŞİN EHLİ OLMAYAN, ESKİ YÖNTEMLERLE YAPILIYOR

Polikliniklerimizde akupuntur ve hacamat uygulaması yapıldığını ifade eden Başhekim Yardımcısı Dr.M.Serhat  KÜÇÜKÇOŞKUN  “Akupunktur ve kupa terapisi 5 bin yıllık geçmişi olan ve halkımız tarafından bilinen fakat birçok yerde işin ehli olmayan, eski yöntemlerle yapılan bir uygulama. Halkımızın bunu yaptırılabilecek işin ehli hekimlere ulaşmada sıkıntı var. Bu noktada Isparta Şehir Hastanesi’nde polikliniğimizi açtık. Akupunktur ve Kupa Terapisi-Hacamat hizmeti veriyoruz. Fitoterapi dediğimiz bitkisel ilaçla tedavi, sülükle tedavi, hipnoz, ozon terapi de yapmayı planlıyoruz” 

TAMAMLAYICI VE BÜTÜNLEYİCİ OLARAK GÖRMEK GEREKİR

Akupunkturun batı tıbbına bir alternatif olarak değil destekleyici ve tamamlayıcı olarak görülmesi gerektiğinin altını çizen Başhekim Yardımcısı Dr.M.Serhat  KÜÇÜKÇOŞKUN , sözlerini şöyle sürdürdü: “Batı tıbbı dediğimiz günümüz tedavi planlamasında ilaçlar büyük etken rol oynuyor. İlaçların gerektiği zaman kullanılması gerekiyor. Faydaları olduğu gibi yan etkileri de olmaktadır. Fakat akupunktur daha bütünsel ve daha sağlıkçı bir yaklaşımla, herhangi bir yan etkisi olmadan batı tıbbına destek amaçlı planlanmıştır. Tamamlayıcı ve bütünleyici olarak görmek gerekir. Isparta Şehir Hastanesi’nde bunu uygulamaya çalışıyoruz.

    BİRÇOK HASTALIĞA FAYDALI BİR UYGULAMA

Vatandaşlarımızın gelip, böyle bir rahatsızlığım var bana fayda sağlar mı diye sormalarını istiyoruz. Uygulamanın tüm kas eklem ağrıları, gerilim tipi baş ağrıları, obezite, kilo verme ve sigara bırakmada çok faydaları var. Ayrıca şeker, tansiyon ve diğer metabolik hastalıklarda ilacı bıraktırma, hastalık tedavi etme gibi bir iddiamız yok ama hastalığın daha düzenli gitmesini sağlıyoruz. Şeker hastası ise şeker ilacının daha etkin çalışır, şekerin daha düzgün olmasını sağlatabiliyoruz. Birçok cilt hastalığında da faydası var. Vatandaşlarımızdan hangi hastalıklarda fayda görebileceklerini sormalarını istiyoruz.

EHLİ KİŞİLER TARAFINDAN UYGULANMAZSA HASTALIKLAR BULAŞABİLİR

Kupa terapisi(hacamat) işlemi cilt bütünlüğünü bozan, kanatan bir işlemdir. Cilt bizi enfeksiyon ve dış etkenlerden koruyan bir bütündür. Bu bütünlüğü bozduğumuzda vücut enfeksiyon ve dışarıdan gelebilecek olan bakteri yüküne açık hale geliyor. Dolayısıyla antisepsinin çok iyi yapılması lazım. İşlem bittikten sonra yara bakımının çok iyi ve ehli kişiler tarafından yapılması gerekir. Hastane ortamında il sağlıklı müdürlüğü tarafından denetlenen, bakanlıkça yetkilendirilmiş hekim ve klinikler tarafından yapılması uygun olacaktır.”

akapunktur4.jpg    TAMAMLAYICI TIP SGK ÖDEMESİ KAPSAMINDA DEĞİL

Başhekim Yardımcısı Dr.M.Serhat  KÜÇÜKÇOŞKUN, tamamlayıcı tıp uygulamalarının SGK ödeme kapsamında olmadığını belirterek, hastaların seans bazında ücretlendirildiğini ve ücretlerin hastane tarafından tahsil edildiğini söyledi. Başhekim Yardımcısı Dr.M.Serhat  KÜÇÜKÇOŞKUN , “Ücretler tüm vatandaşlara hitap edebilecek şekilde çok uygun olduğunu” ifade etti.

USLUSOY: YETERSİZ KALAN HASTALIKLARDA TAMAMLAYICI TIP DEVREYE GİRMEKTEDİR.

Fizik Tedavi Doktoru Gökçen AY USLUSOY da alternatif tıbbın birçok hastalıkta başarıyla uygulandığını dile getirerek, “Fizik tedavi kas iskelet sisteminin her türlü hastalığına bakan bir uzmanlık alanı. Fizik tedaviye giren hastalıklarımız kronik hastalıklardır. Hastalar uzun yıllar şikayetlerini yaşarlar ve günlük yaşamları olumsuz şekilde etkilenir. Biz medikal, modern tıpla hastalarımıza iyi hizmet veriyoruz ama bazı durumlarda bunlar yetersiz kalıyor. Yetersiz kalan hastalıklarda tamamlayıcı tıp devreye girmektedir. Tamamlayıcı tıpla birçok başarılı sonuçlar elde etmekteyiz. Kas iskelet sisteminde ağrısı hissedilen bir hastalığımız vardı, bu hastalıkta çok başarılı sonuçlar elde edildi. Genel felç tablolarını etkileyen, her türlü dejenere eklem hastalıklarında, osteoporozlarda tamamlayıcı tıp alanında başarılar elde etmekteyiz” şeklinde konuştu.
GETAT Polikliniğimiz haftaiçi her gün 08:00-16:00 saatleri arasında hizmet verecektir. Muayene olmak isteyenlerin D Blok Z1 kat Kadın Doğum Servisi girişinde bulunan GETAT Polikliniğini ziyaret etmeleri yeterli olacaktır.

"Tüm Halkımıza Sağlıklı günler dileriz."
Paylaş